Vodná nádrž Úhorná (Smolnícky tajch) a Lodenica

Potrebujete sa poriadne schladiť alebo rozpáliť na najvyššiu prevádzkovú teplotu? Aj tie najvyššie nároky leta splní výlet ku tajchu plného mokrej vody a ovzdušia, ktorému u nás páru niet. Príjemný chládok, na vlhkosť bohatý vzduch, čisté jazero- to je Smolnícky tajch. Ten okrem iného zachytával dažďovú vodu z okolitých vrchov, čím zabránil častým povodniam a zaplaveniu banských priestorov. Sypaná hrádza je dlhá 190 metrov a vysoká 16 metrov. Jazero je obľúbeným oddychovým miestom, vyhľadávaným pre relax, kúpanie, člnkovanie, rybárčenie, alebo príjemnou zastávkou na osvieženie pre peších aj cykloturistov. V súčasnosti je rajom pre rybárov, tento revír je bohatý najmä na pstruhy, kapre a šťuky. Pri jazere sa nachádza vynovená lodenica, kde si môžete požičať loďku, kajak či bránicu.

Úhornianske jazero, známe aj ako vodná nádrž Smolnícky tajch, sa nachádza 4 kilometre juhozápadne od obce Smolník a 2 kilometre severovýchodne od obce Úhorná.

Voda dosahuje hĺbku 8 až 13 metrov. Pod jazerom je 35 m dlhá štôlňa. Jazero pôvodne vzniklo ako banské dielo – tajch, priehrada, súčasť vodohospodárskeho systému smolníckych baní a patrí medzi pozoruhodné doklady o technickej vyspelosti smolníckeho baníctva. Úhornianske jazero vybudované v roku 1768 patrí k najstarším vodným stavbám na východnom Slovensku. Zásobovala huty, banské a úpravnícke mechanizmy a cementačné zariadenia v Smolníku. Keď už budete sedieť v loďke, spomeňte si na jednu z legiend, ktorá hovorí aj o tajomných miestnych vodách. Keltskí bojovníci ich vraj objavili tak, že do vody zapichli svoje kopije a šípy. Ráno sa čudovali, že zmenili povrch a farbu. Prišli na to, že táto voda musí niečo obsahovať. Voda tu cez otvorené banské diela vyteká dodnes. Na pohľad má takú hrdzavú farbu. Zistilo sa, že má aj liečivé účinky.

Objavíte tu aj čaro mariánskeho pútnického miesta. Kaplnka je učupená na úpätí horského hrebeňa Volovských vrchov a začiatkom augusta sa pri kaplnke nad obcou už viac ako 200 rokov schádzajú pútnici z celého Slovenska. Hoci v tom čase u nás o snehu ani nechyrovať, deje sa tak práve na sviatok Panny Márie Snežnej.

Mapy

Posledné príspevky

Sysľovisko a Obrovisko

Strážna veža v Rožňave

BEBEK
TreeHouse

BEBEK

ANDRÁSSY
TreeHouse

ANDRÁSSY